N.Z.K. - Gildia Fantasy.

Fantastyka tu o niej porozmawiasz!

Forum N.Z.K. - Gildia Fantasy. Strona Główna -> Magiczny Kominek. -> Bronie ,magia ,runy ,kostury...
Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Bronie ,magia ,runy ,kostury...
PostWysłany: Pią 12:52, 19 Paź 2007
Kenzakibek
Administrator

 
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





O tym wszystkim tutaj!

Miecze:
Katana -japoński miecz o długości głowicy powyżej 60cm długości,jednosiecznej. Rękojeść(tsuka) wykonana z wydrążonego drewna ,lub miedzi z oplotem jedwabnym i elementami dekoracyjnymi. Jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany: [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
To o wytwarzaniu i histori. Katanie poświęciłem nieco więcej miejsca ,gdyż jest bardzo popularny.

Miecz – biała broń sieczna, charakteryzująca się prostą głownią, zwykle obosieczną i otwartą rękojeścią. W zależności od typu, miecz trzymany był jedną ręką (większość mieczy) lub dwiema rękami.

Miecze jednoręczne:
chopesz- staroegipski miecz królewski
miecz epoki brązu
gladius – krótki miecz rzymski
spatha – długi miecz rzymski (kawaleryjski)
Katana – miecz japoński
miecz karoliński – miecz o zwężającej się głowni, krótkiej rękojeści i dużej głowicy, najpopularniejszy w "wiekach ciemnych" (VII-XI w.)
miecz myśliwski [zwany też łowieckim]
miecz sierpowy
miecz wikingów
sejmitar

Miecze dwuręczne:
espadon
flamberg
claymore
no-dachi
miecz katowski
miecz papieski
miecz sparty.
Dla tych którzy będą bardziej dociekliwi zamieszczam linka:
[link widoczny dla zalogowanych]

Słynne miecze historyczne:
Miecz świętego Piotra - pochodzący z I wieku n.e. miecz znajdujący się w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu
Miecz księcia Dowmunta
Miecze grunwaldzkie - dwa miecze wręczone przez heroldów krzyżackich Władysławowi II Jagielle pod Grunwaldem.
Grus (Żuraw, Żurawiec) – miecz księcia Bolesława Krzywoustego
Joyeuse – miecz Karola Wielkiego
Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski

Slynne miecze fikcyjne:
Anduril (przekuty Narsil) - miecz królów Gondoru, którym zdobyto pierścień władzy (Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena).
Balmung - miecz Zygfryda w Pieśni o Nibelungach.
Czerwony Wiatr - dwuręczny miecz Cor Angara z gry Gothic, służy mu we wszystkich częściach serii.
Błysk - jeden z mieczy którym posługiwał się Drizzt Do'Urden.
Durandal - miecz hrabiego Rolanda (Pieśń o Rolandzie).
Excalibur, Eskalibur - miecz króla Artura.
Glamdring - miecz Gandalfa (Hobbit i Władca Pierścieni J. R. R. Tolkiena).
Gniew Innosa - dwuręczny miecz z gry Gothic I, będący w posiadaniu Gomeza. Podobno miecz został poświęcony przez samego Innosa.
Grayswandir - miecz Corwina z Amberu.
Herugrim - miecz króla Rohanu, Theodena (Władca Pierścieni - Dwie Wieże John Ronald Reuel Tolkien).
Hurting - miecz Beowulfa.
Jaskółka - miecz Ciri, jednej z bohaterek sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.
Księżycowe Ostrza - miecze elfich władców z uniwersum Forgotten Realms. Jednym z nich jest miecz Xana z gry Baldur's Gate.
Miecz Gryffindora - pamiątka po Godryku Gryffindorze. Mieczem tym Harry Potter zabił potwora z Komnaty Tajemnic, Bazyliszka.
Miecz Mrozu - potężny miecz z Heroes of Might and Magic III, ukryty przez Starożytnych na wyspie Vori. Najprawdopodobniej przez ten miecz Vori zamarzła.
Miecz Prawdy - należy do Poszukiwaczy Prawdy w cyklu Terry'ego Goodkinda: "Miecz Prawdy".
Miecz świetlny - używany przez Sithów i Jedi w świecie Gwiezdnych Wojen.
Orkrist - miecz należący do Thorina, jednego z bohaterów powieści Hobbit.
Ostrze Armagedonu - niezwykle potężny miecz z Heroes of Might and Magic III, wykuty dla Lucyfera Kreegana.
Ostrze Mrozu - miecz Arthasa, jednego z bohaterów świata Warcraft.
Scyzoryk - miecz Gerwazego z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Sihil - Miecz podarowany Geraltowi przez Zoltana Chivaya z sagi o wiedżminie Andrzeja Sapkowskiego.
Skalpel - miecz Szarego Kocura z opowiadań o Fafrydzie i Szarym Kocurze Fritza Leiber.
Soul Reaver - miecz z serii gier Legacy of Kain
Stormbringer - miecz Elryka z Menlibone (Michael Moorcock).
Szara Rózga - miecz Fafryda z opowiadań o Fafrydzie i Szarym Kocurze Fritza Leibera.
Święty kat-podwójne skonsekrowane kiepskie dwuręczne ostrze magiczne z gry Gothic II
Uriziel - najpotężniejszy miecz w grze Gothic I, jedyna broń mogąca stawić czoło niebezpieczeństwom czyhającym w świątyni Śniącego. Miecz jest dwuręczny i magiczny.
Zar'roc - miecz Morzana; wszedł w posiadanie Broma, a następnie Eragona; odebrany Eragonowi przez Murtagha (Eragon i Najstarszy Christopher Paolini).
Zerwikaptur - miecz Longinusa Podbipięty, jednego z bohaterów Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza.
Zulfikar - miecz proroka Mahometa, jeden z symboli Islamu.
Żagiew Mrozu - jeden z mieczy którym posługiwał się Drizzt Do'Urden.
Żałobne Ostrze - miecz Yrkoon'a, brata Elryka z Melibone (Michael Moorcock).
Żądło - miecz wykuty przez szlachetne elfy z Gondolinu; przeszedł w posiadanie Bilba Bagginsa, a potem Froda Bagginsa (Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena).
Smocze Ostrze - magiczne ostrze którym posługiwał się Felix Jeager w książce pod tytułem "Zabójca Troli".


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 13:16, 19 Paź 2007
Kenzakibek
Administrator

 
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Magia:
Magia to praktyki wpływania na ludzi, przedmioty, zdarzenia czy zjawiska fizyczne za pomocą środków okultystycznych i paranormalnych, a więc zasadniczo nie poddających się weryfikacji za pomocą metody naukowej, kolidujących z podejściem racjonalistycznym.

Powyższe określenia mogą również odnosić się do praktyk stosowanych przez kogoś w celu posłużenia się wspomnianym wpływem, oraz do wierzeń, które wyjaśniają rozliczne zdarzenia i zjawiska w obrębie magii.

Mag, czyli osoba parająca się magią, stosuje różnorakie gesty, zaklęcia, wypowiada inkantacje i inne czynności rytualne mające dać mu władzę nad siłami nadnaturalnymi, które według jego przekonania dadzą mu moc zmiany rzeczywistości. Brak możliwości stwierdzenia powiązania między zastosowanym środkiem a ewentualnym efektem powoduje jednak, że skuteczność działań magicznych i istnienie postulowanych przez nią sił nadnaturalnych pozostaje w sferze wiary.

Bronie dystnsowe:
Łuk:
Łuk - jedna z najstarszych broni miotających, znana ludzkości od co najmniej 35 tys. lat.

Każdy łuk składa się ze sprężystego pręta lub listwy zwanego łęczyskiem, oraz linki łączącej oba końce pręta zwanej cięciwą. Pociskiem jest strzała, czyli cienki i długi pręt, który jest wystrzeliwany z łuku.

Łęczysko łuku muszą być wykonane z elastycznego materiału, który jest w stanie ulegać odwracalnemu odkształceniu poprzez ręczne naciągnięcie cięciwy. Cięciwa musi być stosunkowo cienką (ale nie przesadnie) nierozciągliwą linką, na tyle wytrzymałą, aby nie pękać w trakcie naciągania łęczyska. Strzała musi być na tyle długa, aby wystawać choć trochę za łęczysko w momencie pełnego naciągnięcia cięciwy.

Strzelanie z łuku:
Strzelanie z łuku wymaga obu rąk. Strzelec trzyma w jednej, wyprostowanej ręce (osoby z prawym okiem dominującym w lewej) łęczysko nieco poniżej połowy jego długości. Dłoń tej ręki stanowi też zwykle powierzchnię utrzymującą strzałę prostopadle do drzewca. Drugą ręką łucznik trzyma jednocześnie cięciwę w połowie jej długości oraz sczepioną z nią strzałę i przez odciągnięcie tej ręki do tyłu naciąga cały łuk. Po wycelowaniu puszcza cięciwę, która pchana w kierunku drzewca przez jego siły sprężystości wystrzeliwuje strzałę.

Skuteczne i celne strzelanie z łuku wymaga dość długiego treningu siłowego i technicznego. Kluczową sprawą jest umiejętność dość długiego wytrzymania w bezruchu w momencie pełnego naciągnięcia cięciwy. W momencie tym całe grupy mięśni pleców, klatki piersiowej i obu rąk są poddane silnym naprężeniom. Łucznik musi wytrzymać ten wysiłek przez kilka, kilkanaście sekund, w czasie których, aby móc celnie wykierować swój łuk, nie może podlegać żadnym drganiom, a dodatkowo musi w pełni kontrolować swój oddech. Wzrost siły potrzebnej do naciągnięcia i utrzymania łuku jest proporcjonalny do pędu strzały, a zatem i do zasięgu łuku. Moment zwolnienia cięciwy, nazywany także paradoksem łuczniczym, polega na oddaniu strzału przy minimalnym, kilkumilimetrowym otwarciu palców umożliwiającym zejście cięciwy z opuszek (moment ten jest praktycznie niezauważalny, jest efektem poprawnego zadziałania mięśni pleców i całkowitego rozluźnienia mięśni kończyn górnych, w szczególności bicepsa i tricepsa oraz mięśni szkieletowych przedramienia i palców).

Rodzaje łuków:
Jakkolwiek łuk można wykonać z prostego sznurka, kawałka świeżej gałązki i zaostrzonego patyka, to wykonanie łuku, który jest celny i dalekonośny, wcale nie jest łatwe. O celności łuku decyduje doskonałość wykonania drzewca i strzał. O jego nośności decyduje konstrukcja obu tych elementów oraz czynnik ludzki, tj. maksymalna siła, z jaką dana osoba jest w stanie utrzymać w trwałym napięciu łuk.

Łuk prosty zwany też równikowym, to najstarsza forma łuku, na którą składało się początkowo proste łęczysko, które jest wstępnie lekko naciągane ręką. Łuki proste były w użyciu przez tysiąclecia. W Europie wykonywano je zwykle z gałęzi cisowych, a w Azji ze świeżego bambusa. Przeciętny, wojskowy łuk prosty, stosowany w starożytności i średniowieczu, miał łęczysko długości około 1m, strzelał strzałami o długości od 60 do 80 cm i masie w granicach 150-200 gramów. Jego maksymalny zasięg wynosił około 200 m.

Łuk walijski - to odmiana łuku prostego, która pojawiła się ok. VIII wieku w Walii. Łuk posiadał znacznie dłuższe łęczysko (ok. 1,8 do 2 m), co z jednej strony zwiększało niemal trzykrotnie siłę potrzebną do jego naciągnięcia, ale jednocześnie zwiększało zasięg do nawet 350 m. Strzelanie z łuku walijskiego wymagało długotrwałego treningu, gdyż przeciętna dorosła osoba nie była w stanie z niego strzelać. Dzięki możliwości zastosowania dłuższych i dobrze wyważonych strzał (ponad 1 m) łuk walijski był w rękach wprawnego łucznika bardzo celną i skuteczną bronią. Przy zastosowaniu ciężkich strzał (350 gramowych), jego zasięg spadał do ok. 200 m, ale strzały takie przebijały niemal każdą średniowieczną zbroję. Łuk walijski był stosowany najpierw przez oddziały łuczników walijskich, a następnie, ok. XII wieku rozpowszechnił się w Anglii, gdzie zaczął pełnić rolę broni plebejskiej, umożliwiającej biedocie skuteczną obronę przed rycerzami. Z łuku walijskiego wywodzi się współczesny łuk sportowy.

Łuk refleksyjny (azjatycki) - łuk, w którym łęczysko nie jest prostym prętem, lecz kilkuwarstwową kompozycją kilku rodzajów drewna, przy czym przynajmniej jedna warstwa jest sklejana w stanie silnego naprężenia. Tak wykonane łęczysko nie jest w stanie rozprężonym proste, lecz tworzy wybrzuszony na zewnątrz kształt. Powoduje to, że przy mniejszych wymiarach łęczyska uzyskuje się większą siłę nośną. Łuk refleksyjny powstał prawdopodobnie w Chinach ok. I wieku p.n.e., a następnie rozpowszechnił się wśród ludów żyjących na Wielkim Stepie. Rozróżnia się kilka odmian tego łuku różniących się kształtem i budową (refleksyjny, retrofleksyjny, fleksyjny, rewersyjny), jednak dla całej tej grupy łuków przyjmuje się nazwę – łuki azjatyckie. Łuk posiadał podobny zasięg do łuku walijskiego, ale był od niego znacznie mniejszy (długość drzewca ok. 1 m). Umożliwiało to wygodne strzelanie z konia. Jego użycie wymagało jednak równie długiego, o ile nie dłuższego treningu niż w przypadku łuku walijskiego. Z łuku refleksyjnego strzelało się lżejszymi i krótszymi strzałami (długość strzały do 1 m, masa do 250 g), co powodowało, że łuk ten był mniej celny oraz miał krótszy zasięg (do 250 m). Nie miało to jednak większego znaczenia dla łuczników konnych, którzy stosowali ten łuk do szybkich, zmasowanych ataków na nieopancerzonego zazwyczaj przeciwnika.


Łuk sportowy- ze stabilizatorem nazywany także łukiem olimpijskim, jest to łuk refleksyjny z którego strzela się na treningach i zawodach sportowych. Wykonany według najnowszych technologii i z nowoczesnych materiałów (m.i. włókno węglowe, włókno szklane, lekkie i wytrzymałe stopy metali - dawniej łuki wykonywane były ze specjalnie konserwowanego drewna), składa się z: majdanu, ramion i cięciwy, oraz innego sprzętu pomocniczego, takiego jak celownik, stabilizator przedni długi tzw. laga czy stabilizatory pomocnicze (boczne). Przeciętnie, jest to łuk ważący od 1,5 do 3 kg, przystosowany do celnych strzałów na duże odległości (w łucznictwie sportowym strzela się najdalej na odległość 90 m, jednak zasięg takiego łuku jest o wiele większy). Łuk charakteryzuje się z reguły mniejszą siłą naciągu niż np. łuki historyczne, jest to ok 38-42 funtów

Łuk janczarski - był mniej więcej tym dla łuku refleksyjnego czym łuk walijski dla łuku prostego. Łuk ten był stosowany wyłącznie w zawodowych tureckich oddziałach Janczarów. Posiadał refleksyjne łęczysko o maksymalnych dla danego łucznika wymiarach, dochodzących do 1,8 m. Jego zasięg dochodził do 400 m. Wymagał perfekcyjnego treningu prowadzonego od wczesnego dzieciństwa i tylko w rękach tak wyszkolonego łucznika stanowił skuteczną broń. Nie był tak celny, jak łuk walijski, ze względu na drgania w trakcie wypuszczania strzały, jakie powstają w tak dużej konstrukcji łęczyska refleksyjnego, miał jednak większy zasięg i zapewniał większą szybkostrzelność.

Łuk japoński - typowy łuk japoński to yumi, o wymiarach dochodzących do 2,5 m. Jest to łuk kompozytowy, klejony z kilku warstw bambusa. Cechą bardzo charakterystyczną dla łuku japońskiego są dwa niesymetryczne wygięcia, większe od góry i mniejsze od dołu, oraz przesunięcie uchwytu (majdanu) na wysokość ok. 1/3, licząc od dołu. Yumi stosowany był zarówno przez łuczników konnych, jak i pieszych, a sztuka walki rozwinięta w oparciu o użycie takiego łuku zwana jest kyūjutsu. Łuk stosowany obecnie w sztuce kyūdō jest nieco krótszy (2,21m ±6cm).

Łuk huński niesymetryczny, wielomateriałowy (kompozytowy) łuk refleksyjny stosowany przez Hunów. Robiony z rogu, ścięgien i cisu. Miał największy zasięg spośród wszystkich używanych w starożytności i wczesnym średniowieczu. Jego domniemana mniejsza celność rekompensowana była szybkostrzelnością.

Łuk bloczkowy (Compound) to najmłodsze wcielenie prastarej broni. Zastosowano w nim wielokrążek (koło) pomagający rozłożyć siłę niezbędną do naciągnięcia cięciwy. Dodatkowe kable poruszają bloczkami na końcu ramion, powodując znaczne zmniejszenie siły potrzebnej do naciągnięcia łuku. Dzięki bloczkom można zastosować twardsze materiały do budowy ramion. Taka konstrukcja łuku bloczkowego gwarantuje znacznie większą siłę. Strzała może osiągnąć ogromne prędkości, w najnowszych konstrukcjach przekraczające nawet 300 fps (stóp na sekundę, około 90 m/s). Łuki bloczkowe posiadają regulacje siły naciągu. Do budowy strzał stosuje się stopy aluminium, włókna węglowe i kompozyty. Łuk tego typu można zobaczyć między innymi w filmie Rambo 2, Blade 3 Trinity.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 13:33, 19 Paź 2007
Kenzakibek
Administrator

 
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Kusza:
to broń miotająca neurobalistyczna (wykorzystująca energię sprężystości) podobna do łuku. Zasadnicza różnica w użyciu polega na możliwości wstrzymania się ze strzałem przez dowolnie długi czas po naciągnięciu cięciwy. Cięciwę naciąga się ręcznie, korbą lub lewarem, a dopiero potem strzela naciskając spust.

Kusza wywodzi się w prostej linii od łuku i jest rozwinięciem konstrukcji gastrafetes. Kusze wykorzystywane są od przynajmniej dwóch tysięcy lat; w średniowieczu stanowiły popularną i często doskonaloną broń ze względu na relatywnie łatwe użytkowanie, duży zasięg rażenia, oraz cichą pracę. Stosowanie kuszy w wojnach przeciwko chrześcijańskim władcom i rycerzom z wyjątkiem krucjat zostało zakazane przez edykt Soboru Laterańskiego z roku 1139 ("broń niegodna rycerza"; zakaz został następnie potwierdzony przez papieża Innocentego III).

Współcześnie, kusze są w niektórych krajach dopuszczane jako broń myśliwska i sportowa. Nowe kusze są wykonane w całości z metalu lub częściej z kompozytów, oraz wykorzystują znane z łuków mechanizmy bloczkowe. Bełty najczęściej wykonywane są z mocnego stopu aluminium. W Polsce, mimo ograniczeń prawnych które w praktyce wykluczają możliwość legalnego posiadania kuszy, istnieje kilka zakładów trudniących się wykonywaniem odręcznych replik średniowiecznych mechanizmów, a bractwa rycerskie organizują konkursy strzeleckie.

Budowa kuszy:
Typowy mechanizm uwalniający cięciwę zwany jest orzechem. Kusze były przeznaczone do zwalczania ciężko opancerzonych celów z racji większego naciągu niż łuk i, co za tym idzie, większej prędkości początkowej pocisku. Ciężkie kusze, naciągane specjalnymi urządzeniami, potrafiły osiągać powyżej 500 kg. Kusza jest przeznaczona do strzelania na wprost. Nie można strzelać z niej tak jak z łuku - pod kątem gdyż pociski stracą siłę przebicia.

Sytuacja Prawna:
W myśl polskiego prawa (Dz. U. z 1999 roku Nr 53, poz. 549), w odróżnieniu od łuku i innej broni tego typu, posiadanie kuszy wymaga zezwolenia. W praktyce, wnioski o pozwolenia spotykają się niemal zawsze z odmową ze względu na treść Rozporządzenia MSWiA z dnia 20 marca 2000 r w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji, oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w którym może być wydane pozwolenie na broń.

W związku z tym stanem rzeczy, który de facto czyni łatwiejszym uzyskanie pozwolenia na broń palną, obowiązujące przepisy są ignorowane lub omijane przez wielu hobbystów i sportowców.

Arkbalista:
Arkbalista (łac. arcuballistae) - rzymska machina oblężnicza, ciężka kusza umieszczona na dwukołowej lawecie stosowana jako broń lekka w pierwszej linii legionu razem z manubalistami. Przystosowana była do strzelania bełtami i belkami, a także mogła miotać kamienie i kule. Cięciwę napinano za pomocą kołowrotu. Zasięg arkbalisty wynosił ok. 900 m, a z odległości 200 m bełt o masie 0,5 kg przebijał drewniana deskę.

W średniowiecznej Europie wyparły ciężkie kusze wałowe, które nie sprawdzały się w czasie walki w polu, stając sie popularna zarówno w Europie Zachodniej jak i Wschodniej. Dla wzmocnienia efektu zwykle stosowano kilka arkabalist ustawionych obok siebie.

Większe modele arkbalist, zwane espringolami, stosowane były jako maszyny oblężnicze do kruszenia murów. Rozpiętość ich łuku sięgała 12 metrów, a zasięg wynosił ok. 1100 m

Aerotonon:
Aerotonon (nazywane też błędnie areotonon, od aero - powietrze) - machina wojenna, neurobalistyczna, miotająca pociski po torze płaskim, wynaleziona w Starożytnej Grecji, będąca odmianą balisty wykorzystującą energię sprężonego powietrza.

Pomysł budowy tej machiny powstał około 290 r p.n.e. u greckiego wynalazcy Ktesibiosa, a opisana została 30 lat po jego śmierci w dziele Mechanike syntaksis przez Filona z Bizancjum. Drążki łuku zamocowano obrotowo i po przyłożeniu do wydrążonych tłoków, poruszających się w metalowych cylindrach, podczas napinania wtłaczały powietrze, sprężając je w cylindrach. Zwolnienie cięciwy powodowało odrzut drążków związanego z rozprężaniem się powietrza i wypychaniem przez nie tłoków na zewnątrz. Nieznany jest sposób, w jaki udało się wtedy osiągnąć szczelność cylindrów. Model odtworzony w muzeum w Hamburgu zadziałał dopiero po podłączeniu sprężarki. Podobne urządzenie opisuje Filon, gdzie sprężone powietrze i tłoki zastąpiono kutymi sprężynami z brązu.

Maszynami z wykorzystaniem sprężonego powietrza zajmował się także Archimedes, który próbował skonstruować armatę parową.

Robert M. Jurga.: Machiny wojenne, Donjon/Pelta, Kraków-Warszawa 1995, ISBN 83-86489-03-0, ISBN 83-85314-04-0


Onager:
Onager (także mangonela) – rodzaj machiny wojennej, typ katapulty używanej w starożytności i średniowieczu).

Zbudowany z podwozia z kołami oraz z długiego ramienia z pojemnikiem na kamienie, kawałki ołowiu lub smołę. Energia potrzebna do strzału pochodziła ze skręcenia sprężystych konopnych lin, pomiędzy którymi umieszczone było ramię miotające. Chcąc wystrzelić pocisk ramię odciągano do tyłu, niemal do pozycji poziomej i przymocowywano do liny spełniającej rolę cyngla. Wtedy umieszczano w pojemniku pocisk, zwalniano ramię, które miotało pocisk zatrzymując się na umocowanej na środku belce.

Onagry służyły również często do miotania odchodów ludzkich i głów zabitych jeńców, co miało wywołać w obleganym mieście zarazę i obniżyć morale broniących się. Niektóre onagery miały specjalne pojemniki mogące wystrzeliwać specjalne pociski. Takie pociski nazywane były sige (podobno niektóre ważyły ponad 1 tonę).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Bronie ,magia ,runy ,kostury...
Forum N.Z.K. - Gildia Fantasy. Strona Główna -> Magiczny Kominek.
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin